Само 90-минутна разлика в продължителността на нощния ви сън на вечер в продължение на една седмица може да увеличи риска от заболяване.
Добрият сън всяка нощ е полезен за нашето здраве. Затова лекарите препоръчват на възрастните да се опитват да спят със затворени очи в продължение на седем до девет часа всяка вечер. Въпреки че количеството и качеството на съня са важни, нови изследвания показват, че трябва да се има предвид и времето, когато си лягате.
„Установено е, че малки разлики в навиците за сън между работата и почивните дни причиняват нездравословни промени в бактериите в червата ни, което увеличава риска от състояния и заболявания като затлъстяване, диабет тип 2, бъбречни и сърдечни заболявания“, казва руският лекар Татяна Захаров, коментирайки резултатите от изследването на учени.
Сън по едно и също време вечер - защо е важно за здравето
Смята се, че това може да се дължи на факта, че хората с нарушен режим на спане са склонни да имат по-лоша диета. Процесът на заспиване и събуждане по различно време през седмицата в сравнение с уикенда е „социален джет лаг“.
Лекар: Пийте тази напитка и ще забравите за проблемите със съня
„Учените откриха, че дори 90-минутна разлика в средата на нощния ви сън в продължение на една седмица може да повлияе на видовете бактерии, открити в червата ви“, казва лекарят.
Лишаването от пълноценна нощна почивка може да насърчи видовете микробиота, които имат неблагоприятни връзки с вашето здраве. Доказано е, че 16 процента от участниците изпитват социален джетлаг. Те са по-склонни да консумират храни с високо съдържание на въглехидрати, включително чипс и чипс, както и сладки напитки и по-малко плодове и ядки.
„Лошото качество на нощната почивка влияе върху избора на храна - в случая хората жадуват за храни с високо съдържание на въглехидрати или захар“, казва още експертът.
Една от най-честите причини за нарушаване на процеса на заспиване и качеството на нощната почивка е стресът. В допълнение, сред причините за безсъние се отбелязват следните:
- стрес
- синдром на хроничната умора
- нестандартен работен график (през нощта)
- джет лаг при пътуване
- прекомерна консумация на тонизиращи напитки
- странични ефекти на някои лекарства
- нарушения в щитовидната жлеза
- синдром на болка
- психични разстройства
- интоксикация на организма
- нарушения на вътречерепното налягане
- индивидуални характеристики на нервната система
- липса на витамини от група В
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества балансираното хранене, както и консултацията със специалист!